از شصت و هفتمین سالگرد تولد بابه مزاری در کابل تجلیل شد

شهروند، ١٠ جوزا ١٣٩٣، (٢نظر)

روز جمعه 9 جوزا عده‌ای از جوانان فعال در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی در اقدامی نیکو طی مراسمی از شصت و هفتمین سالگرد تولد رهبر شهید استاد مزاری (ره) و «روز ملی عدالت» در تالار الماس غرب کابل تجلیل به عمل آوردند.

حبیبه صادقی، گرداننده این برنامه در ابتدا از آقای امینی مهرجو خواست تا با قرائت قرآن کریم برنامه را آغاز کند. بعد از قرائت قرآن گروه سرود لیسه ارشاد سرود ملی را به طور زنده اجرا کردند. تالار مملو از جمعیت بود و همه به احترام سرود ملی کشور به پا ایستادند.

اولین کسی که در این برنامه صحبت کرد آقای حیات الله انصافی، یکی از برگزار کنندگان این برنامه بود. او در صحبت کوتاهی که داشت از علل و چگونگی برگزاری این برنامه سخن راند و این برنامه را یک برنامه کاملا غیر سیاسی دانست و اضافه کرد این برنامه به هیچ عنوان مربوط به گروه خاصی نیست و فقط از سوی عده‌ای از جوانان فعال و بابه دوست برگزار شده است. آقای انصافی در ادامه بیانیه‌ای را که از سوی همین جمع ترتیب داده شده بود را به خوانش گرفت. در این بیانیه از دولت خواسته شده بود تا پنجم جوزا را به عنوان روز ملی عدالت نام گذاری کند. همچنین در این بیانیه از مردم نیز خواهش شده بود تا در پیگیریِ این امر کوشا باشند.

گرداننده برنامه پس از آن از شاعر نام آشنای کشور آقای محمود جعفری خواست تا در جایگاه حاضر شود و شعری از خود را به حاضرین در تالار تقدیم کند. آقای جعفری مثنوی بلند خود را که در رثای بابه مزاری سروده بود را به خوانش گرفت. وقتی آقای جعفری شعر خود را می‌خواند، حاضرین با سکوت خود نشان دادند که به اعماق این شعر فکر می‌کنند و چقدر از این شعر لذت می‌برند.

سخنران اصلی این برنامه آقای دکتر محمدامین احمدی، رییس دانشگاه ابن سینا بود. دکتر احمدی در ابتدای صحبت‌های خود رهبر شهید استاد مزاری را مردی آزاده و منادی عدالت خواند. ایشان در تفسیر خود از استاد مزاری به موارد عدالت خواهی، الگوی مقاومت و ... اشاره کرد. دکتر احمدی در این برنامه از جوانان خواست تا راه این شهید بزرگ را ادامه دهند و در راستای ترویج اندیشه‌های او در میان جوانانِ تازه به دوران رسیده، نهایت تلاش خود را بکنند.

بعد از سخنرانی مفصل دکتر احمدی برای تنوع برنامه گروه موسیقی «ماندگار» که متشکل از دو نفر است روی صحنه آمدند. آقای هادی نوری، ویالون نواز و آقای مصطفی سجادی، آوازخوان و دمبوره نواز با حضور خود بر روی صحنه، حال و هوای برنامه را به شدت تغییر دادند. مخلوط کردن دو آله موسیقی که یکی کلاسیک است و دیگری مدرن، از نوآوری‌های آنان در این زمینه بود که توانست توجه حضار را نیز به خود جلب کند و مورد تشویق بسیار زیاد حضار قرار بگیرد. دو آهنگ توسط آنها اجرا شد و این عزیزان با تشویق‌های پی در پی بدرقه شدند.

گروه سرود بقیت‌الله، گروهی بود که پس از گروه موسیقی ماندگار روی صحنه آمد. گروهی که از هفت نفر تشکیل شده بود و با لباس‌های یک رنگ و کلاه‌های زیبای هزارگی توجه همه را به خود جلب کرده بودند. در ابتدا یکی از اعضای گروه به نمایندگی از دیگران تولد بابه را به همه تبریک گفته و سپس شروع به خواندن سرود خود کردند. سرود در مورد بابه مزاری بود و با کمپوزی آرام خوانده می‌شد. متوجه شدم که مراسم باز هم در سکوت فرو رفت و همه با تمام وجود به سرود گوش می‌دادند.

بعد از آن گروه سرود بقیت الله، محمد جاوید شاعر با استعداد کشور به شعرخوانی در مورد شهید مزاری پرداخت و تشویق‌های بی شماری را برای خود خرید.

پس از آن گروه سرود لیسه ارشاد به روی صحنه آمد، گروهی از دختران که با به دست داشتن عکس‌هایی از بابه مزاری و با نظم خوبی ایستاده بودند. سرود آنها نیز توانست توجه حاضرین در تالار را به خود جلب کند.

پس از آن نیز مرتضی برلاس شعری که برای استاد مزاری سروده بود را به خوانش گرفت و حضار نیز او را با کف زدن‌هایشان بدرقه کردند.

حاضرین در تالار منتظر چیز دیگری بودند، منتظر آوازخوانی که از دلشان می‌خواند! حمید سخی‌زاده دیگر مهمان این برنامه بود که قرار بود روی صحنه بیاید. حالا نوبت او بود تا برای علاقه مندانش هنرنمایی کند. سخی زاده با آمدنش حال و هوای برنامه را کاملا دگرگون کرد. از وقتی اعلام شد که او روی صحنه می‌آید، دست زدن‌ها و تشویق‌ها پی هم شده بود. سخی زاده با اجرا کردن چهار آهنگ همه را به وجد آورده بود و جوانان مشتاق بی اختیار در مقابل استج برنامه می‌رقصیدند. حال و هوا پر از شادی شده بود و حالا بود که واقعا حس می‌شد که در سالگرد تولد مرد بزرگی هستی.

این در حالی بود که به ابتکار آقایان بلال نوروز بیگ و خالقیار حیدری، این برنامه به صورت زنده از طریق انترنت پخش می‌شد و همزمان بسیاری از هموطنان ما در سراسر دنیا از دیدن این برنامه محروم نماندند و این برنامه را دیدند.

در نهایت این برنامه با سرود زیبای دیگری از گروه سرود بقیت الله به پایان رسید.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات بازدیدکنندگان  

Brandy ١٣٩٣/٠٣/٢٧
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your
efforts and I am waiting for your next post thanks once again.

Feel free to visit my homepage: best only: http://besturl454333.pl
Amini Mehrjoo ١٣٩٣/٠٣/١٠
با سلام به دست اندر کاران وبسایت وزین شهروند بخصوص گزارشگر گرامی این وبسایت.
در تمام مراسم‌ها این چنینی برگزار کنندگاه یکسری اهدافی را دنبال می‌کنند و بطور معمول آن خواسته‌ها یا در بیانیه های شان گنجانده می‌شود و یا در سخنرانی برگزار کنندگان مطرح می‌شود، دراین مراسم هم برگزار کنندگان بیانیه‌ی مطبوعاتی داشت که در آن هم اهمیت برگزاری چنین محافلی ذکر شده بود و هم خواسته‌های مشخصی از مقام‌های حکومتی و دولتی داشت که اتفاقا نکته‌ی خبری مهم این مراسم هم در همان نهفته بود که در این گزارش شما هیچ اشاره‌ی بدان نکردید.
برگزار کنندگان دو خواست مهم داشت که در اولی از دولت خواسته شده بود پنجم جوزا را به عنوان روز ملی عدالت در تقویم رسمی کشور ثبت کنند و خواست دوم از پیروان استاد مزاری بود که برگزارکنندگان خواسته بود که بدین منظور همگی کمپایین کنند تا دولت را مجاب کنند به این خواست مردم تن در داده و به مردم و پیروان ملیون شهید مزاری احترام بگذارند.
البته ممکن است رویکرد نشراتی وبسایت‌ها فرق کنند ولی از شهروند انتظار می‌رود که همین نکته ها را برجسته کند که متاسفانه از این اصل غافل مانده و به شکل روتین به دور از انعکاس محتوایی راهبردی برنامه فقط برنامه را توصیف کرده است.
با احترام.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر