جنرال باز می گردد

فرید خروش، ١٢ حمل ١٣٩٣، (١٢نظر)

در تمام دوره ریاست جمهوری حامد کرزی به صورت آشکار و پنهان تلاش شد تا جنرال دوستم از متن قدرت به حاشیه سیاست رانده شود. با تمام نقش برجسته ای که او در تحولات دو دهه اخیر افغانستان و مهمتر از آن در مبارزه علیه رژیم طالبان داشته است، از همان ابتدای روی کار آمدن دولت جدید نقشی درخور و شایسته در ساختار دولت به او داده نشد. برای یک دوره پست سرقوماندانی اعلای قوای مسلح افغانستان را به عهده داشت، اما او خود بهتر از هرکس می دانست که آن مقام نمادین است و صلاحیت اجرایی ندارد. رقبای داخلی از درون ازبیک ها برای او تراشیده شد تا جای او را پر کند و او را بیشتر به انزوا بکشاند. سعی شد با گماشتن مخالفین سرسخت او به عنوان مقامات حکومتی در حوزه نفوذ سنتی اش در شمال، عقبه اجتماعی او را دچار گسست کنند.

اما اینک به نظر می رسد جنرال دوباره در حال بازگشت به متن سیاست است. ابتدا برای بسیاری ها غافلگیر کننده بود که جنرال دوستم موفق شود در قامت معاونت اول یکی از قوی ترین تیم های انتخاباتی ظاهر شود. اما معادله گردانان عرصه سیاست افغانستان زمانی بیشتر دچار حیرت شدند که دوستم در یک نمایش کمپاینی خیره کننده، توده های وسیع مردم را در شمال افغانستان-  تخار، قندوز و بدخشان- به خیابان ها کشاند. در این نمایش های خودجوش که هزاران نفر تجمع کرده بودند، او با سخنانش بارها تودهای مردم را به هیجان آورد و به کرات سخنانش توسط شعارها و تکبیرهای مردم قطع شد.

اما راز این محبوبیت و جایگاه عمیق اجتماعی جنرال دوستم چیست که او می تواند هزاران نفر را تا سرحد مستی به هیجان آورد؟

نخستین راز محبوبیت جنرال را باید در صداقت او با مردمش جستجو کرد. دوستم در تمام سال هایی که رهبری ازبیک ها را به عهده داشته است، نه در سبک و سیاق زندگی شخصی اش اقدام به ریا و تظاهر کرده است و نه در بده بستان های سیاسی چیزی را از آنها پنهان ساخته است. همیشه در اولویت تصمیم گیری ها و ائتلاف های سیاسی اش، احقاق حقوق نادیده گرفته شده ازبیک ها در صدراولویت های او بوده است.

دومین راز محبوبیت دوستم را باید در شیوه سخن گفتش با مردم جستجو کرد. او به دور از پیچیدگی های واژگان دنیای سیاست، همیشه به زبان بسیار ساده و قابل درک با مردمش سخن گفته است و در سخن گفتنش همیشه انگشت گذاشته است بر دردها و آرمان های فرو خورده آنان. زمانی که او پشت تریبون سخنرانی می کند، نه صدایش را به صورت مصنوعی مطنطن می کند و نه کلمات  و جملات را کشیده ادا می کند. او به زبان محاوره ای و ساده با مردم صحبت می کند و به همین دلیل است که حرفش به دل مخاطبانش می نشیند و آنها را به هیجان می آورد.

سومین راز محبوبیت دوستم در بازگرداندن غرور لگدمال شدۀ فردی و اجتماعی به ازبیک ها نهفته است. ازبیک ها پس از سال های طولانی تحمل ستم و محرومیت و نادیده گرفته شدن، برای نخستین بار رهبری یافته اند که مانند یک ترک تبار واقعی جنگجو و نترس است. برای ازبیک ها او نمادی از ترک تباران جنگجویی است که روزگاری نه چندان دور سراسر قاره پهناور آسیا زیر سم اسبان شان به لزره در می آمد. ازبیک ها زیر پرچم جنرال دوستم در حال راست کردن کمرشان از زیر بار سنگین ستم تاریخی است که سال ها بود اعتماد به نفس اجتماعی و فردی را از آنها گرفته بود. این همان رازی است که ازبیک ها او را گرامی می دارند و با سخنانش به هیجان می آیند.

درست است که کمپاین های خیره کننده جنرال در چوکات کمپاین انتخاباتی اشرف غنی احمدزی صورت گرفته است، اما فراتر از کمپاین و فراتر از این که تیم تداوم و تحول برنده شود یا نشود، نمایش های خیره کننده جنرال دوستم این پیام قوی را به هسته قدرت سیاسی افغانستان مخابره می کند که بعد از این هیچکس نمی تواند نقش و وزن سیاسی او و مردمش را نادیده بگیرد. جنرال دوستم دوباره در حال بازگشت از حاشیه سیاست به متن قدرت است و به نظر می رسد این بار کسی نمی تواند از این بازگشت شکوهمندانه جلوگیری کند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات بازدیدکنندگان  

انجنیر محمد بهرام ١٣٩٣/٠٢/٠٧
واقعآ جنرال دوستم یگانه رهبر محبوب القلوب بین ترکتباران وغیر ترکان درافغانستان میباشد که مردم اش تا اخرین قطره خون که دروجود دارد از ان حمایت میکند ومیداند که یک شخص راسخ وصادق میباشد وبخاطر ملیت محروم ترکان افقانستان از هیچ نوع خدمت وفداکاری دریغ نکرده اند وتصور نیشود که دراینده های نزدیک ترکان افغانستان رهبری را مانند جنرال دوستم با خودداشته باشد واز حقه ترکان محروم کشور دفاع نماید.......... .....
سیداقبال سادات ١٣٩٣/٠١/٢٧
جنرال دوستم افتخار همه ما است و در قلب همه جا دارد و یگانه رهبری است که از پایان ترین قشر جامعه تا بالاترین قشر جامعه قوم ترکتباران او را بیشتر از خودشان دوست دارند جنرال دوستم همیشه بخاطر ترکتباران فدا کاری کرده است .
عبدالکریم آیدینگ ١٣٩٣/٠١/٢٤
این همه درست که جنرال دوستم فرزند ترک تبار بوده ورهبر ترک تباران میباشد. خدمات این فرزند صدیق برای وطن و هموطنان فراموش ناشدنی است. دوستم شخصیتی است قابل احترام .
انجنير مسعود احمدي ١٣٩٣/٠١/٢٣
من شخصاً جنرال دوستم را يك شخص رموز فهم و سياست مدار پخته كار ميدانم چون در صورت منزوي بودن سالهاي زياد از قدرت و چوكي باز هم هيچگاهي انگشت انتقاد به كسانيكه از زور و قدرت اين جنرال بزرگ چوكي هاي متعددي را كار كردند بسوي آنان بلند نكرد و حتي وعده هاي سياسي را كه قبلاً با عبدالعلي مزاري رهبر هزاره هاي افغانستان تعهد كرده بود مشكل تراشي نكرد و هميشه در جاي كه هزاره ها قدم ميگذاشت با رعايت نزاكت هاي سياسي اين جنرال از آن مجلس خودداري ميكرد به همين علت جنرال دوستم را بي نهايت دوست دارم... مسعود احمدي از تخار
فخرالدین شهاب ١٣٩٣/٠١/٢٣
یکی از دلایل موفقیت و محبوبیت جنرال دوستم در میان ازبیک ها صادق بودنش است.
عبید فتوت ١٣٩٣/٠١/٢٢
محبوبیت جنرال دوستم در بین اقوام افغانستان به خصوص اقوام ترکتبار افغانستان، عوامل زیادی دارد اما یگانه عوامل که جنرال دوستم بیشتر محبوب ساخته است. حس وطن دوستی و صداقت در برابر عهد و پیمان وی میباشد. به امید پیروزی مردم افغانستان و جنرال غیور کشور الحاج عبدالرشید دوستم.
کریم الله اویغاغ ١٣٩٣/٠١/٢٢
جنرال دوستم عزیر درقلب همه جای دارد..
کریم الله اویغاغ ١٣٩٣/٠١/٢٢
جنرال دوستم عزیز در قلب هریک از تورکتباران .و وطن دوستان این ملت جایی دارد...چون اوهمیشه درباره کشورخویش فکرکرده آرامی و آدازی ملتش را را یگانه آرمان خود میداند...
علی پدرام ١٣٩٣/٠١/١٣
یکی از عوامل که جنرال دوستم تا اکنون در بین قوم خودو حتی در بین جامعه هزاره ها محبویت خاص دارد طرز نگرش وصداقت شان می باشد.
الیاس ١٣٩٣/٠١/١٢
قهرمان سازی از دوستم به این شکل کمی جای تامل دارد.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر