دور دوم انتخابات و چالش‌های فرا روی آن

عباس فراسو، ٠٥ جوزا ١٣٩٣، (٠نظر)

انتخابات در کشورهای دسته سوم و پس از جنگ، مانند افغانستان با تهدیدات شدید سخت افزاری و نرم افزاری مواجه است. فرهنگ سیاسی سنتی و گسست‌های تاریخی اجتماعی، بافت‌های قبیلوی، تفکرات تنگ نظرانه قومی، انگیزه‌های خود محور بینی، برتری جویی‌های تباری، خشونت ورزی، رفتارهای کاریزماتیک در سیاست و روابط غیر دموکراتیک رهبران سیاسی، جنگ نا تمام از مجموعه تهدیدهایی‌اند که روندهای دموکراتیک را به چالش گرفته است. افغانستان کنونی هم با انبوهی از این چالش‌ها مواجه بوده و هر ازگاهی بر روندهای دموکراتیک نظیر انتخابات تأثیراتِ عمیقی خواهد گذاشت.

با توجه به این چالش‌ها، ما در آستانه دورِ دوم انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم. این انتخابات سرنوشت‌سازترین انتخابات در تاریخ افغانستان خواهد بود. بی گمان بحث روی انتخابات دورِ دوم و چگونگی برگزاری آن به دغدغه‌های جدی در سطح ملی و بین المللی بدل شده است. از دغدغه‌های بی امنیتی گرفته تا سبوتاژ و دست کاری انتخابات از سوی مهندسین احتمالی و گرایش به سنت‌های زُمُختِ قومی و فرهنگ تباری. البته مدیریت کارا و اتخاذ تدابیرِ لازم و برگزاری یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب می‌تواند زمینه‌ها و بسترِ لازم برای ثبات سیاسی و آینده حکومتِ نسبتا ایده‌آل را در آینده فراهم سازد. اما، هنوز هم چند مسئله به عنوانِ فکتورهای اساسی و تأثیرگذار بر روند و نتایج انتخابات در دور دوم مطرح‌اند که می‌توان به آنها اشاره کرد:

اول، اینکه فرهنگ سیاسی سنتی و قوم محورانه و گرایش تنگ نظرانه‌ی ناشی از آن بر روند برگزاری انتخابات دور دوم تأثیر بگذارد. احتمالا محاسبات مردم در انتخابات دور دوم در سطح بالا و پایین قومی باشد و گرایشات قومی و تباری ارجعیت پیدا کند. البته این مسئله به عنوان یکی از چالش‌های اساسی است که بر روند انتخابات در دور دو تأثیر منفی خواهد گذاشت. از این منظر باید دو نامزدِ محترم ریاست جمهوری که قرار است در روندِ دوم با هم رقابت کنند، از ایجاد تفکر ستیزه جویی و برخوردهای قومی- قبیله‌ای در میان مردم جلوگیری کرده و یک فضای امنِ روانی را برای مردم به وجود آورند.

دوم، دومینِ چالش اساسی همانند انتخابات دروه پیش، ناامنی و به وجود آمدنِ یک فضای ناامنِ روانی و جسمانی می‌باشد که پس از رفتنِ انتخابات به دور دوم در گوشه و کنار کشور محسوس و قابل تأمل است. گر چه انتخابات در دورِ اول با کمالِ امنیت و در یک فضای نسبتا معیاری برگزار گردید، اما این بار تلاش‌های نیروی مخرِب و دهشت افگن به میزانِ بالایی افزایش پیدا خواهد کرد و این مهم مستلزم تلاش‌های دو چندانِ حکومت و به ویژه نیروهای امنیتی درخصوص تأمین امنیت می‌باشد که باید روی دست گرفته شود. روی دست گرفتنِ تدابیرِ لازمِ امنیتی می‌تواند تا زمان برگزاری انتخابات دور دوم، افکار عمومی را آماده شرکت تمام عیار در روز انتخابات نماید.

سوم، سومین چالش عبارت از دغدغه مهندسی احتمالی انتخابات در دور دوم از سوی مقامات عالی رتبه دولتی و یا افراد نفوذی در کمیسیون مستقلِ انتخابات می‌باشد که به احتمالِ زیاد بدبینی‌هایی را راجع به نتایجِ انتخابات دورِ دوم برای یکی از نامزدانِ ریاست جمهوری به وجود خواهد آورد. این مسئله به عنوانِ یکی از بنیادی‌ترین موانع بر سرِ راه پذیرفتنِ نتایجِ نهایی انتخابات است که عدمِ پذیرش نتیجه نهایی انتخابات توسط نامزدان محترم ریاست جمهوری به احتمال قوی به بی‌ثباتی سیاسی منجر خواهد شد. از سویی هم، در صورتی که در روند دوم انتخابات تقلب صورت گیرد، پروسه نیم‌بندِ دموکراسی و مردم‌سالاری در کشور زیر سؤال رفته و روندِ توسعه دولت به ناکامی خواهد انجامید. البته این مسئله هم باید از سوی نامزدان محترم ریاست جمهوری و هم از سوی دولت مردان و مسئولین محترم کمیسیون‌های انتخاباتی و مردم جدی گرفته شود. همه‌ با هم باید با این مسئله به شکل دموکراتیک و مسئولانه برخورد کرده و از رفتن به سمتِ تقلب جلوگیری نماییم. البته این مهم محقق نخواهد شد جز با حضورگسترده رسانه‌ها و مردم در روندِ تصمیم گیری و در پای صندوق‌های رأی و برخورد قانونی مسئولین انتخاباتی و نامزدان با انتخابات در این روند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر